Archiwum
Wbrew pozorom zarządzanie finansami domowymi nie jest rzeczą łatwą i na pewno potwierdzi to każda głowa rodziny. Oczywiście jeżeli pieniędzy nam nie brakuje, to ta kwestia nie stanowi najmniejszego problemu, bo na wszystko nam starcza. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie mamy zbyt wielu pieniędzy i wszystkie nasze wydatki musimy dokładnie planować, bo inaczej nie starczyłoby nam do następnej wypłaty. Na pewno życie w takich warunkach jest dość ciężkie, nie mniej jednak wielu Polaków boryka się z takimi problemami, a wtedy i oni muszą stać się ekspertami w dziedzinie finansów. Po pierwsze powinniśmy jasno określić ile mamy pieniędzy. Należy od tej kwoty odliczyć wszystkie kredyty i inne wydatki, na które nie mamy żadnego wpływu, te pieniądze jakby nie należą do nas, musimy je oddać. Pozostała kwota to stan naszego konta, który wystarczyć musi nam na cały, długi miesiąc. Kolejnym krokiem jest opłacenie mieszkania oraz innych opłat, pozostała kwota pieniędzy musi wystarczyć nam na życie. Nie wystarczy kupować jednak tylko jedzenia, trzeba pamiętać, że od czasu do czasu będziemy potrzebować także produktów chemicznych jak na przykład proszek do prania czy też pasta do zębów, a takie wydatki bardzo uszczuplają nasze finanse. Musimy więc nauczyć się planować, bo bez tego nie będziemy w stanie odłożyć żadnych pieniędzy, a przecież moglibyśmy umieścić je na lokacie, dzięki czemu same by na nas zarabiały. Na pewno jest to dobre wyjście, musimy jednak umieć co nieco co miesiąc odłożyć, a dla rodzin wielodzietnych jest to bardzo wielka sztuka. Pamiętajmy także, że znaczny wpływ na nasz stan konta, mogą mieć także wszystkie święta, bo w końcu wiążą się one z koniecznością wydania dodatkowej ilości pieniędzy, wiele rodzin odkłada na nie przez długie miesiące. Finanse to temat dość skomplikowany, jednak żadna głowa rodziny nie jest zmuszona do zagłębiania się w bardziej złożone tematy – wymaga się od niej jedynie tego, aby nauczyła się dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, bo na pewno wyjdzie na to korzyść nie tylko całej rodzinie, ale również ich finansom.

Banki prywatne

Być może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale większość banków, które nas otaczają, jest bankami prywatnymi, czyli założonymi przez normalnych przedsiębiorców. Pojęcie banków prywatnych oznacza tylko tyle, że nie są one państwowe, czyli mogą same tworzyć swoją ofertę, która ma przyciągnąć jak największą liczbę klientów. Co za tym idzie wszystkie banki prywatne ze sobą konkurują, bo większa liczba klientów oznacza większy zysk, a nawet nie zdajemy sobie sprawy ile pieniędzy kosztuje utrzymanie kilkudziesięciu placówek na miesiąc. Niezawodną bronią takich banków jest więc reklama, która ma za zadanie przekonać potencjalnego klienta, że to właśnie w tym, a nie w innym banku jego finanse będą pod najlepszą ochroną, on sam zaś najwięcej zyska, a już na pewno nic nie straci. Banki prywatne cały czas więc wymyślają coraz to nowsze oferty, aby klienci byli zadowoleni. Pamiętajmy jednak, że na wszystkie reklamy, które widzimy w telewizji, należy spojrzeć z przymrużeniem oka, a cieszyć możemy się dopiero po dokładnym i kilkukrotnym przeczytaniu umowy i stwierdzeniu, że wszystko jest z nią w porządku, nikt nie chce nas oszukać.

Musimy na to szczególnie uważać, bo banki często stosują dość nieuczciwe chwyty i mimo że w reklamie było tak, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Pamiętajmy – jeżeli coś wydaje nam się za kolorowe, to powinniśmy to dwa razy sprawdzić, a na pewno okaże się, że jednak coś było nie tak. Nasze finanse to często całe nasze życie, dlatego nie warto oddawać ich w ręce pierwszego, lepszego banku, szczególnie że wokół pełno jest ofert innych prywatnych banków. Na początku na pewno powinniśmy zaczerpnąć rady u znajomych znających się na tym temacie, bo tylko w ten sposób możemy znaleźć bank odpowiedni dla siebie. Jeżeli nie mamy takowych znajomych, to zawsze możemy wybrać się do wszystkich, interesujących nas banków i poprosić o przedstawienie oferty. W ten sposób przekonamy się, który bank najbardziej nam odpowiada, a jest to już pierwszy krok do sukcesu – w końcu nasze finanse mogą się pomnażać tylko tam, gdzie istnieją ku temu odpowiednie warunki.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Gdy wpłacamy nasze pieniądze na konto bankowe, to nasz pieniądz namacalny, od razu staje się pieniądzem wirtualnym. To oznacza tylko tyle, że mamy go widocznego na poglądzie stanu naszego konta, a nie trzymamy go w ręku. Jednak dla samego banku oznacza to o wiele więcej. Za pomocą zaciągania pożyczek oraz zysku z lokat, mogą oni […]

Z pewnością każdemu przydarzyła się sytuacja, gdzie w trybie pilnym były potrzebne pieniądze, na przykład nagły remont przez zalanie nas sąsiada, wyjątkowa oferta wymarzonego produktu w sklepie lub nieoczekiwana decyzja o puszczeniu dziecka na wakacje za granicę. Jeżeli stan konta nie pozwala na to, można uzyskać w na ten cel szybką pożyczkę. Obecnie na rynku […]