Archiwum
Wbrew pozorom zarządzanie finansami domowymi nie jest rzeczą łatwą i na pewno potwierdzi to każda głowa rodziny. Oczywiście jeżeli pieniędzy nam nie brakuje, to ta kwestia nie stanowi najmniejszego problemu, bo na wszystko nam starcza. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie mamy zbyt wielu pieniędzy i wszystkie nasze wydatki musimy dokładnie planować, bo inaczej nie starczyłoby nam do następnej wypłaty. Na pewno życie w takich warunkach jest dość ciężkie, nie mniej jednak wielu Polaków boryka się z takimi problemami, a wtedy i oni muszą stać się ekspertami w dziedzinie finansów. Po pierwsze powinniśmy jasno określić ile mamy pieniędzy. Należy od tej kwoty odliczyć wszystkie kredyty i inne wydatki, na które nie mamy żadnego wpływu, te pieniądze jakby nie należą do nas, musimy je oddać. Pozostała kwota to stan naszego konta, który wystarczyć musi nam na cały, długi miesiąc. Kolejnym krokiem jest opłacenie mieszkania oraz innych opłat, pozostała kwota pieniędzy musi wystarczyć nam na życie. Nie wystarczy kupować jednak tylko jedzenia, trzeba pamiętać, że od czasu do czasu będziemy potrzebować także produktów chemicznych jak na przykład proszek do prania czy też pasta do zębów, a takie wydatki bardzo uszczuplają nasze finanse. Musimy więc nauczyć się planować, bo bez tego nie będziemy w stanie odłożyć żadnych pieniędzy, a przecież moglibyśmy umieścić je na lokacie, dzięki czemu same by na nas zarabiały. Na pewno jest to dobre wyjście, musimy jednak umieć co nieco co miesiąc odłożyć, a dla rodzin wielodzietnych jest to bardzo wielka sztuka. Pamiętajmy także, że znaczny wpływ na nasz stan konta, mogą mieć także wszystkie święta, bo w końcu wiążą się one z koniecznością wydania dodatkowej ilości pieniędzy, wiele rodzin odkłada na nie przez długie miesiące. Finanse to temat dość skomplikowany, jednak żadna głowa rodziny nie jest zmuszona do zagłębiania się w bardziej złożone tematy – wymaga się od niej jedynie tego, aby nauczyła się dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, bo na pewno wyjdzie na to korzyść nie tylko całej rodzinie, ale również ich finansom.

Faktury i rachunki

Finanse od zawsze związane były z fakturami i rachunkami, nigdy jedno bez drugiego nie mogło istnieć. Oczywiście te dwa typu znacznie się od siebie różnią nie tylko wyglądem, ale i przeznaczeniem. Rachunki otrzymują wszyscy typowi klienci płacący gotówką lub też kartą kredytową. Zazwyczaj kupują oni towary na własne potrzeby, a więc nie w hurtowych ilościach. Zaś faktury powstały z myślą o przedsiębiorcach, zawierają one cenę brutto i netto oraz podatek VAT, dzięki czemu każdy przedsiębiorca może sprzedawać klientom towar zakupiony od producenta lub hurtownika. Oczywiście dolicza on sobie odpowiednią marżę, która jest jego zyskiem, z tej kwoty musi także odprowadzić podatek dla państwa.

Na pewno ciężko jest nam sobie to wyobrazić, a początkującym przedsiębiorcom jest naprawdę ciężko i bez wynajęcia odpowiedniej księgowej na pewno sobie nie poradzą. Faktury i rachunki są wystawiane zawsze podczas  zakupu towaru lub też usługi, są niejako udokumentowaniem tego, że taka transakcja miała miejsce. Otrzymujemy je w formie papierka, faktury często także elektroniczne, abyśmy mogli wydrukować je w dowolnej liczbie kopii, co znacznie ułatwia pracę w firmie. Finanse nie mogłyby istnieć bez tych papierków, bo są one ich po prostu nieodłącznym elementem, łatwiej się wszystko księguje jeżeli dowód zakupu jest namacalny. Każda szanująca się firma powinna na życzenie klienta także wystawić fakturę szczególnie gdy kupuje on rzeczy w ilości hurtowej, bo to może świadczyć o tym, że bierze je do swojego własnego zakładu. Rachunki są o tyle dobre, że zawsze możemy je wziąć ze sobą do domu i na spokojnie sprawdzić ile dana rzecz kosztowała, czy nie zostaliśmy oszukani. Dowód zakupu jest także niezbędny do udzielenia przez sklep gwarancji, musimy udowodnić, że kupiliśmy to w tym, a nie w innym sklepie. Bez rachunku na pewno żadna gwarancja nie zostanie uwzględniona, a my stracimy tylko pieniądze. Mam nadzieję, że przekonaliśmy was, jak bardzo ważne są te papierki, które nieraz lądują w koszu zaraz po zakupie towarów. Być może warto jest je wziąć do domu i przyglądnąć im się dokładniej, bo odkryjemy coś naprawdę  ciekawego, co miało rzeczywisty wpływ na nasze finanse?

Tagi: ,

Podobne wpisy

Banki są instytucjami, które dość bardzo ułatwiły nasze życie, pozwoliły nam na zarządzanie finansami w o wiele łatwiejszy sposób. To właśnie dzięki nim nie musimy nosić pieniędzy przy sobie, bo wystarczy nam do uiszczenia opłaty karta bankowa, z której korzystanie bardzo często jest bezpłatne. Na polskim rynku istnieje bardzo wiele banków, jednak rolę wiodącą ma […]

Życie nie zawsze bywa łatwe i nieraz sytuacja materialna naszej rodziny zmusza nas do zaciągnięcia kredytu. Na pewno dla osób, które żyły na dość wysokim poziomie jest to bardzo trudna decyzja, bo im szczególnie ciężko jest zabiegać o pieniądze inny. Musimy jednak wyzbyć się takiego wstydu, w końcu bank nie daje ich nam za darmo, […]