Archiwum
Wbrew pozorom zarządzanie finansami domowymi nie jest rzeczą łatwą i na pewno potwierdzi to każda głowa rodziny. Oczywiście jeżeli pieniędzy nam nie brakuje, to ta kwestia nie stanowi najmniejszego problemu, bo na wszystko nam starcza. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie mamy zbyt wielu pieniędzy i wszystkie nasze wydatki musimy dokładnie planować, bo inaczej nie starczyłoby nam do następnej wypłaty. Na pewno życie w takich warunkach jest dość ciężkie, nie mniej jednak wielu Polaków boryka się z takimi problemami, a wtedy i oni muszą stać się ekspertami w dziedzinie finansów. Po pierwsze powinniśmy jasno określić ile mamy pieniędzy. Należy od tej kwoty odliczyć wszystkie kredyty i inne wydatki, na które nie mamy żadnego wpływu, te pieniądze jakby nie należą do nas, musimy je oddać. Pozostała kwota to stan naszego konta, który wystarczyć musi nam na cały, długi miesiąc. Kolejnym krokiem jest opłacenie mieszkania oraz innych opłat, pozostała kwota pieniędzy musi wystarczyć nam na życie. Nie wystarczy kupować jednak tylko jedzenia, trzeba pamiętać, że od czasu do czasu będziemy potrzebować także produktów chemicznych jak na przykład proszek do prania czy też pasta do zębów, a takie wydatki bardzo uszczuplają nasze finanse. Musimy więc nauczyć się planować, bo bez tego nie będziemy w stanie odłożyć żadnych pieniędzy, a przecież moglibyśmy umieścić je na lokacie, dzięki czemu same by na nas zarabiały. Na pewno jest to dobre wyjście, musimy jednak umieć co nieco co miesiąc odłożyć, a dla rodzin wielodzietnych jest to bardzo wielka sztuka. Pamiętajmy także, że znaczny wpływ na nasz stan konta, mogą mieć także wszystkie święta, bo w końcu wiążą się one z koniecznością wydania dodatkowej ilości pieniędzy, wiele rodzin odkłada na nie przez długie miesiące. Finanse to temat dość skomplikowany, jednak żadna głowa rodziny nie jest zmuszona do zagłębiania się w bardziej złożone tematy – wymaga się od niej jedynie tego, aby nauczyła się dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, bo na pewno wyjdzie na to korzyść nie tylko całej rodzinie, ale również ich finansom.

Inwestycje

Zanim zaczniemy naszą przygodę z inwestowaniem, powinniśmy zdać sobie sprawę z jednej, bardzo ważnej rzeczy – skąd pochodzą pieniądze. Z całą pewnością ich jedynym źródłem nie jest praca, ale właśnie inwestowanie. Każdy z nas możemy pomnożyć swój majątek pod warunkiem, że umie on w odpowiedni sposób inwestować lub ma też na tyle odwagi, aby poświęcić to zadanie firmom zajmującym się giełdą. Nie mniej jednak nabycie takiej umiejętności jest o wiele bardziej opłacalne, bowiem taka firma zawsze zabierze kilka procent z naszego zysku, a co za tym idzie dostaniemy mniej pieniędzy. Jeżeli więc nauczymy się inwestować na własną rękę, to z całą pewnością nasz portfel wkrótce się wypełni. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie spadki i wzloty giełdy są do przewidzenia, przez co na pewno część pieniędzy stracimy, nie mniej jednak na akcjach dobrze zainwestowanych, możemy sporo zyskać, a na pewno starczy nam to na parę lat dogodnego życia. Inwestycje są bardzo popularne w dzisiejszym świecie, dlatego też każdy z nas powinien je bliżej poznać, bo to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie zarobić co nieco pieniędzy więcej niż wynika to z samej wypłaty.

Gdyby nie inwestycje, na pewno wielu z nas nie byłby stać na zakup domu lub też po prostu sprzętów lepszej jakości. Takimi bardzo bezpiecznymi inwestycjami są lokaty, jednak właśnie ze względu na to, przynoszą one bardzo ograniczone korzyści – zysk z lokaty jest niski, czasochłonny i powoduje, że nasze pieniądze zostają zamrożone. Na pewno dla wielu z nas nie jest to ciekawe wyjście, bo czasami przydarzą się niezaplanowane wydatki, a w przypadku umieszczenia wszystkich pieniędzy na lokacie po prostu nie możemy wybrać ani grosza, bo inaczej utracimy odsetki – nie mniej jednak wielu z nas zostaje do tego zmuszonych przez zaistniałą sytuację, a banki oczywiście na tym korzystają. Jeżeli więc nauczymy się inwestować  i będziemy czerpać z tego korzyści materialne, to na pewno poprawi się nasza jakość życia, a wielu z nas do jej poprawy dąży przez całe swoje życie.

 

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Finanse są tematem dość obszernym, nie mniej jednak obejmują one ogół tematów związanych z pieniądzem, bankami, kartami kredytowymi, inwestycjami, akcjami, emeryturami i rentami. Każdy dział finansów jest inny, trzeba jednak zauważyć jedną rzecz – nasze życie cały czas kręci się wokół pieniądza, a więc z finansami jesteśmy związani na stałe, i czy tego chcemy czy […]

Leasing, jako bardzo wygodna i nieskomplikowana forma pozyskiwania przedmiotów materialnych, budzi wśród przedsiębiorców coraz większe zainteresowania. Nie dziwi to nikogo, kto zdaje sobie sprawę z tego, jak duże korzyści mogą płynąc z takiego rozwiązania. Nie każdy jednak przedsiębiorca może skorzystać z oferty leasingowej, trzeba bowiem spełniać pewne, wyraźnie określone warunki. Przede wszystkim leasing przeznaczony jest […]