Archiwum
Wbrew pozorom zarządzanie finansami domowymi nie jest rzeczą łatwą i na pewno potwierdzi to każda głowa rodziny. Oczywiście jeżeli pieniędzy nam nie brakuje, to ta kwestia nie stanowi najmniejszego problemu, bo na wszystko nam starcza. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie mamy zbyt wielu pieniędzy i wszystkie nasze wydatki musimy dokładnie planować, bo inaczej nie starczyłoby nam do następnej wypłaty. Na pewno życie w takich warunkach jest dość ciężkie, nie mniej jednak wielu Polaków boryka się z takimi problemami, a wtedy i oni muszą stać się ekspertami w dziedzinie finansów. Po pierwsze powinniśmy jasno określić ile mamy pieniędzy. Należy od tej kwoty odliczyć wszystkie kredyty i inne wydatki, na które nie mamy żadnego wpływu, te pieniądze jakby nie należą do nas, musimy je oddać. Pozostała kwota to stan naszego konta, który wystarczyć musi nam na cały, długi miesiąc. Kolejnym krokiem jest opłacenie mieszkania oraz innych opłat, pozostała kwota pieniędzy musi wystarczyć nam na życie. Nie wystarczy kupować jednak tylko jedzenia, trzeba pamiętać, że od czasu do czasu będziemy potrzebować także produktów chemicznych jak na przykład proszek do prania czy też pasta do zębów, a takie wydatki bardzo uszczuplają nasze finanse. Musimy więc nauczyć się planować, bo bez tego nie będziemy w stanie odłożyć żadnych pieniędzy, a przecież moglibyśmy umieścić je na lokacie, dzięki czemu same by na nas zarabiały. Na pewno jest to dobre wyjście, musimy jednak umieć co nieco co miesiąc odłożyć, a dla rodzin wielodzietnych jest to bardzo wielka sztuka. Pamiętajmy także, że znaczny wpływ na nasz stan konta, mogą mieć także wszystkie święta, bo w końcu wiążą się one z koniecznością wydania dodatkowej ilości pieniędzy, wiele rodzin odkłada na nie przez długie miesiące. Finanse to temat dość skomplikowany, jednak żadna głowa rodziny nie jest zmuszona do zagłębiania się w bardziej złożone tematy – wymaga się od niej jedynie tego, aby nauczyła się dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, bo na pewno wyjdzie na to korzyść nie tylko całej rodzinie, ale również ich finansom.

Jak wybrać konto bankowe?

Wybór konta bankowego, gdy nie miało się do tej pory w ogóle styczności z tą materią, może przysporzyć odrobiny trudności. Warto wiedzieć, na jakie aspekty koniecznie należy zwrócić uwagę przy wyborze konta. Banki, które funkcjonują na polskim rynku, szczycą się naprawdę bogatą ofertą różnego rodzaju kont i klient, który nie zna się na rzeczy, może mieć problem ze zdecydowaniem się, co powinien wybrać, oraz co jest dla niego najlepsze.

W chwili obecnej, najważniejszym kryterium jest kwestia opłat związanych z prowadzeniem konta. Wiele banków rezygnuje z takich opłat, co jest dobrym krokiem, gdyż klienci patrzą wtedy Ana ofertę zdecydowanie bardziej łaskawym okiem. Równie często banki decydują się na niepobieranie prowizji za przelewy internetowe nie tylko wewnątrzbankowe, ale również do innych banków. Sytuacja ta dotyczy również wypłat z z bankomatów, które bardzo często nie tylko na terytorium Polski, ale w całej Unii Europejskiej są bezpłatne. Jest to wielka ulga dla portfela, gdyż do tej pory prowizja, jaką musieli płacić turyści chcący wypłacić środki w zagranicznym bankomacie, bywała naprawdę wysoka.

W tematyce bankomatów, warto również zwrócić uwagę na ich ilość. Ponieważ jeśli bank jednak pobiera prowizję od wypłaty z bankomatu, a w mieście jest tylko jeden bankomat, może warto zdecydować się jednak na konto w innym, bardziej znanym banku?

Niesamowicie istotnym elementem w nowoczesnej rzeczywistości, jest bankowość elektroniczna, czyli powszechnie wszystkim znane zarządzanie kontem przez Internet. Dzięki niemu nie tylko mamy dostęp do konta 24h na dobę, ale również możemy sprawdzać stan naszych środków i w każdej chwili wykonywać przelewy.

Sumując wszystkie te czynniki i po obejrzeniu ofert banków w Internecie, klient może wybrać te najbardziej go interesujące i udać się osobiście do siedzib kilku banków. W ten sposób ma już konkretną wiedzę i wie, jakie na miejscu ma zadać pytania, na co zwrócić uwagę, czego unikać, oraz ostatecznie, jakie konto wybrać.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Jedną z form dzierżawy jest leasing, polega on na odpłatnym użyczeniu konkretnej rzeczy przez leasingodawcę dla leasingobiorcy, którzy są stronami tejże umowy. Przedmiotem leasingu może być konkretna rzecz, potrzebna dla wykonywania działalności, np. środek transportu, nieruchomość czy urządzenie. Jest wiele form leasingu, jednak głównymi rodzajami są leasing pośredni i bezpośredni. Leasingobiorcy często zastanawiają się nad […]

Jak widzimy po tytule naszego artykułu będzie tu mowa o refinansowaniu kredytów długoterminowych. Ogólnie rzecz biorąc refinansowanie sprowadza się do zaciągnięcia kredytu na spłatę już posiadanego kredytu. W tym wypadku należy jednak zauważyć, iż osoba starająca się o udzielenie kredytu na refinansowanie nie może mieć zaległości w przypadku kredytu, który chce refinansować. Dzięki refinansowaniu możemy […]