Archiwum
Wbrew pozorom zarządzanie finansami domowymi nie jest rzeczą łatwą i na pewno potwierdzi to każda głowa rodziny. Oczywiście jeżeli pieniędzy nam nie brakuje, to ta kwestia nie stanowi najmniejszego problemu, bo na wszystko nam starcza. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie mamy zbyt wielu pieniędzy i wszystkie nasze wydatki musimy dokładnie planować, bo inaczej nie starczyłoby nam do następnej wypłaty. Na pewno życie w takich warunkach jest dość ciężkie, nie mniej jednak wielu Polaków boryka się z takimi problemami, a wtedy i oni muszą stać się ekspertami w dziedzinie finansów. Po pierwsze powinniśmy jasno określić ile mamy pieniędzy. Należy od tej kwoty odliczyć wszystkie kredyty i inne wydatki, na które nie mamy żadnego wpływu, te pieniądze jakby nie należą do nas, musimy je oddać. Pozostała kwota to stan naszego konta, który wystarczyć musi nam na cały, długi miesiąc. Kolejnym krokiem jest opłacenie mieszkania oraz innych opłat, pozostała kwota pieniędzy musi wystarczyć nam na życie. Nie wystarczy kupować jednak tylko jedzenia, trzeba pamiętać, że od czasu do czasu będziemy potrzebować także produktów chemicznych jak na przykład proszek do prania czy też pasta do zębów, a takie wydatki bardzo uszczuplają nasze finanse. Musimy więc nauczyć się planować, bo bez tego nie będziemy w stanie odłożyć żadnych pieniędzy, a przecież moglibyśmy umieścić je na lokacie, dzięki czemu same by na nas zarabiały. Na pewno jest to dobre wyjście, musimy jednak umieć co nieco co miesiąc odłożyć, a dla rodzin wielodzietnych jest to bardzo wielka sztuka. Pamiętajmy także, że znaczny wpływ na nasz stan konta, mogą mieć także wszystkie święta, bo w końcu wiążą się one z koniecznością wydania dodatkowej ilości pieniędzy, wiele rodzin odkłada na nie przez długie miesiące. Finanse to temat dość skomplikowany, jednak żadna głowa rodziny nie jest zmuszona do zagłębiania się w bardziej złożone tematy – wymaga się od niej jedynie tego, aby nauczyła się dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, bo na pewno wyjdzie na to korzyść nie tylko całej rodzinie, ale również ich finansom.

Karty kredytowe

O zaletach kart kredytowych na pewno przekonał się każdy ich posiadacz, nie da się już ich zastąpić. Karty kredytowe stały się tak bardzo popularne, że płacić nimi można dosłownie wszędzie, w każdym sklepie lub firmie usługowej. Karta kredytowa ma wygląd plastikowego prostokątna, wygląda jak dyskietka, przez co bardzo łatwo można ją przenosić. Wystarczy że schowamy ją do portfela, a już wszystkie nasze pieniądze będziemy mieli zawsze przy sobie, oczywiście zabezpieczone w odpowiedni sposób. Podstawowym zabezpieczeniem karty kredytowej jest oczywiście kod PIN, bez którego za nic nie zapłacimy, ani nie wypłacimy pieniędzy. Istnieją oczywiście karty na podpis, jednak nie wszyscy pamiętają by podpisać je w domy, a wtedy osoba sprzedająca ma prawo odmówić sprzedaży towaru pod zarzutem kradzieży karty. Dlatego też kod pin jest o wiele bardziej bezpieczniejszy, pod warunkiem, że mamy go w głowie, a nie na kartce znajdującej się w portfelu zaraz obok karty. Wtedy każdy złodziej domyśli się, że właśnie ta czterocyfrowa liczba kryje wszystkie nasze finanse i z łatwością będzie mógł nas okraść. Nie polecamy więc korzystania z takich kartek, a po prostu zdanie się na własną pamięć.

Ona czasami zawodzi, wtedy jednak mamy aż trzy szanse aby wypłacić pieniądze. Nie radzimy jednak wykorzystywać wszystkich, bo nasze konto bankowe zostanie zablokowane i będziemy musieli udać się do najbliższej placówki danego banku, aby konto odblokować. Na pewno więc chcielibyśmy tego uniknąć, bo w dzisiejszych czasach czas to pieniądz. Jak więc widzimy karty kredytowe mają bardzo wiele zalet, aż trudno jest nam sobie wyobrazić nasze życie bez nich. Taka karta po prostu znacznie je ułatwia, nie musimy już nosić dużych kwot przy sobie, wystarczy nam ta cienka dyskietka, którą schować można dosłownie wszędzie. Dodatkowo w większości banków takie karty są bezpłatne, więc dostaje je bez najmniejszego problemu każdy klient i od razu może korzystać z zalet posiadania konta bankowego, a więc między innymi z możliwości płacenia kartą za zakupy i usługi.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Finanse od zawsze związane były z fakturami i rachunkami, nigdy jedno bez drugiego nie mogło istnieć. Oczywiście te dwa typu znacznie się od siebie różnią nie tylko wyglądem, ale i przeznaczeniem. Rachunki otrzymują wszyscy typowi klienci płacący gotówką lub też kartą kredytową. Zazwyczaj kupują oni towary na własne potrzeby, a więc nie w hurtowych ilościach. […]

Nieodłącznym elementem związanym z finansami jest oczywiście księgowość. Na pewno każdy z nas już kiedyś słyszał to pojęcie, ponieważ jest ono w dzisiejszym świecie dość bardzo rozpowszechnione, każda firma ma z księgowością coś wspólnego. Księgowość to dział zajmujący się finansami firm, nie mniej jednak takie placówki także są firmami. Księgowością zazwyczaj zajmuje się parę osób […]