Archiwum
Wbrew pozorom zarządzanie finansami domowymi nie jest rzeczą łatwą i na pewno potwierdzi to każda głowa rodziny. Oczywiście jeżeli pieniędzy nam nie brakuje, to ta kwestia nie stanowi najmniejszego problemu, bo na wszystko nam starcza. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie mamy zbyt wielu pieniędzy i wszystkie nasze wydatki musimy dokładnie planować, bo inaczej nie starczyłoby nam do następnej wypłaty. Na pewno życie w takich warunkach jest dość ciężkie, nie mniej jednak wielu Polaków boryka się z takimi problemami, a wtedy i oni muszą stać się ekspertami w dziedzinie finansów. Po pierwsze powinniśmy jasno określić ile mamy pieniędzy. Należy od tej kwoty odliczyć wszystkie kredyty i inne wydatki, na które nie mamy żadnego wpływu, te pieniądze jakby nie należą do nas, musimy je oddać. Pozostała kwota to stan naszego konta, który wystarczyć musi nam na cały, długi miesiąc. Kolejnym krokiem jest opłacenie mieszkania oraz innych opłat, pozostała kwota pieniędzy musi wystarczyć nam na życie. Nie wystarczy kupować jednak tylko jedzenia, trzeba pamiętać, że od czasu do czasu będziemy potrzebować także produktów chemicznych jak na przykład proszek do prania czy też pasta do zębów, a takie wydatki bardzo uszczuplają nasze finanse. Musimy więc nauczyć się planować, bo bez tego nie będziemy w stanie odłożyć żadnych pieniędzy, a przecież moglibyśmy umieścić je na lokacie, dzięki czemu same by na nas zarabiały. Na pewno jest to dobre wyjście, musimy jednak umieć co nieco co miesiąc odłożyć, a dla rodzin wielodzietnych jest to bardzo wielka sztuka. Pamiętajmy także, że znaczny wpływ na nasz stan konta, mogą mieć także wszystkie święta, bo w końcu wiążą się one z koniecznością wydania dodatkowej ilości pieniędzy, wiele rodzin odkłada na nie przez długie miesiące. Finanse to temat dość skomplikowany, jednak żadna głowa rodziny nie jest zmuszona do zagłębiania się w bardziej złożone tematy – wymaga się od niej jedynie tego, aby nauczyła się dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, bo na pewno wyjdzie na to korzyść nie tylko całej rodzinie, ale również ich finansom.

Kredyt mieszkaniowy a kredyt hipoteczny

Często spotykamy się z różnymi ogłoszeniami oferującymi finansowanie zakupu nieruchomości przy pomocy kapitału zewnętrznego. Kredyt mieszkaniowy, kredyt hipoteczny to sformułowania, które co jakiś czas dają się słyszeć w radio lub możemy sie z nimi spotkać w codziennej prasie. Czy kredyt mieszkaniowy i kredyt hipoteczny to jedno i to samo? Czym, się one różnią i czy pojęć tych możemy używać zamiennie, jak się to często dzieje w mediach? Kredyt mieszkaniowy jest formą kredytu hipotecznego. Jest on często przeznaczany na zakup mieszkania lub domu. Lokale zakupione przy pomocy tego typu kredytów mogą znajdować sie na tak zwanym rynku pierwotnym (nowe mieszkanie) lub na rynku wtórnym (na przykład dom do remontu).

Często nazwę kredyt mieszkaniowy stosuje się zamiennie z kredytem hipotecznym. Nie jest to jednak do końca poprawne. Kredyt hipoteczny może być bowiem przeznaczony nie tylko na zakup nieruchomości. Można go przeznaczyć na zakup działki, remont lokalu, przebudowę lub inny dowolnie wybrany cel. Cechą, która łączy oba rodzaje kredytów jest to, ze bank podczas ich udzielania sie w oparciu o hipotekę nieruchomości. W związku z powyższym bank nie ponosi tak dużego ryzyka w związku z udzieleniem pożyczki, wskutek czego ten rodzaj kredytowania jest jednocześnie jednym z najniżej oprocentowanych na rynku. Równocześnie kredyt hipoteczny jest jedną  z najczęściej wybieranych opcji finansowania inwestycji. Umożliwia szybki zakup bez posiadania wkładu własnego. Niewiele osób w obecnych czasach stać przecież na wyłożenie całej kwoty za zakup nieruchomości z własnych, zaoszczędzonych pieniędzy. Dzięki tej formie finansowania, można spełnić marzenia o własnych czterech ścianach szybciej.  Zaciągając go jednak, kredytobiorca musi zdawać sobie sprawę, że ta forma finansowania zakupu nieruchomości jest ryzykowna. Kredyt tego typu wiąże nas z bankiem na wiele lat. Trudno przewidzieć swoją i rodzinną sytuację zawodową, zdrowotną i społeczną czasem na 30, 35 lat do przodu. W związku z powyższym warto dobrze przygotować się do podjęcia decyzji o pozyskaniu środków na zakup mieszkania, domu czy innego lokalu  na warunkach proponowanych w takim rozwiązaniu. Warto przyjrzeć się warunkom proponowanym przez różne banki oraz podjąć odpowiednią do naszych możliwości decyzję o rozłożeniu rat w czasie, tak, by nie były one dla nas obciążeniem nie pozwalającym na inne wydatki.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Nieodłącznym elementem związanym z finansami jest oczywiście księgowość. Na pewno każdy z nas już kiedyś słyszał to pojęcie, ponieważ jest ono w dzisiejszym świecie dość bardzo rozpowszechnione, każda firma ma z księgowością coś wspólnego. Księgowość to dział zajmujący się finansami firm, nie mniej jednak takie placówki także są firmami. Księgowością zazwyczaj zajmuje się parę osób […]

Finanse są tematem dość obszernym, nie mniej jednak obejmują one ogół tematów związanych z pieniądzem, bankami, kartami kredytowymi, inwestycjami, akcjami, emeryturami i rentami. Każdy dział finansów jest inny, trzeba jednak zauważyć jedną rzecz – nasze życie cały czas kręci się wokół pieniądza, a więc z finansami jesteśmy związani na stałe, i czy tego chcemy czy […]