Archiwum
Wbrew pozorom zarządzanie finansami domowymi nie jest rzeczą łatwą i na pewno potwierdzi to każda głowa rodziny. Oczywiście jeżeli pieniędzy nam nie brakuje, to ta kwestia nie stanowi najmniejszego problemu, bo na wszystko nam starcza. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie mamy zbyt wielu pieniędzy i wszystkie nasze wydatki musimy dokładnie planować, bo inaczej nie starczyłoby nam do następnej wypłaty. Na pewno życie w takich warunkach jest dość ciężkie, nie mniej jednak wielu Polaków boryka się z takimi problemami, a wtedy i oni muszą stać się ekspertami w dziedzinie finansów. Po pierwsze powinniśmy jasno określić ile mamy pieniędzy. Należy od tej kwoty odliczyć wszystkie kredyty i inne wydatki, na które nie mamy żadnego wpływu, te pieniądze jakby nie należą do nas, musimy je oddać. Pozostała kwota to stan naszego konta, który wystarczyć musi nam na cały, długi miesiąc. Kolejnym krokiem jest opłacenie mieszkania oraz innych opłat, pozostała kwota pieniędzy musi wystarczyć nam na życie. Nie wystarczy kupować jednak tylko jedzenia, trzeba pamiętać, że od czasu do czasu będziemy potrzebować także produktów chemicznych jak na przykład proszek do prania czy też pasta do zębów, a takie wydatki bardzo uszczuplają nasze finanse. Musimy więc nauczyć się planować, bo bez tego nie będziemy w stanie odłożyć żadnych pieniędzy, a przecież moglibyśmy umieścić je na lokacie, dzięki czemu same by na nas zarabiały. Na pewno jest to dobre wyjście, musimy jednak umieć co nieco co miesiąc odłożyć, a dla rodzin wielodzietnych jest to bardzo wielka sztuka. Pamiętajmy także, że znaczny wpływ na nasz stan konta, mogą mieć także wszystkie święta, bo w końcu wiążą się one z koniecznością wydania dodatkowej ilości pieniędzy, wiele rodzin odkłada na nie przez długie miesiące. Finanse to temat dość skomplikowany, jednak żadna głowa rodziny nie jest zmuszona do zagłębiania się w bardziej złożone tematy – wymaga się od niej jedynie tego, aby nauczyła się dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, bo na pewno wyjdzie na to korzyść nie tylko całej rodzinie, ale również ich finansom. rankomat OC AC

Na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt?

Zarówno pożyczki, jak i kredyty gotówkowe posiadają wiele cech charakterystycznych, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jeśli zastanawiamy się nas zaciągnięciem tego typu zobowiązania.

Niewątpliwie należy zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytu i dowiedzieć się o wszystkie koszty, jakie są związane z zobowiązaniem, które planujemy zaciągnąć. Zgodnie z zasadą, kto pyta nie błądzi, należy wyciągnąć wszelkie informacje od przedstawiciela bankowego, by w przyszłości nie zdziwić się dodatkowymi kosztami., np. prowizją za uruchomienie.

Bardzo istotna jest kwestia spłaty kredytu. Zwyczajowo spłaca się ją w ratach, należy więc uzyskać informacje na temat tych rat. Ile ich jest oraz jakiej są wysokości. Często raty ustalane są w formie malejącej lub rosnącej, zależnie od woli kredytobiorcy. Ważne jest również, by dowiedzieć się, czy możemy dokonać wcześniejszej spłaty naszego kredytu, czy ponosimy w takim wypadku dodatkowe koszty, oraz co się stanie, jeśli będziemy chcieli odroczyć spłatę kredytu. Wiele banków pozwala na odroczenie nawet trzymiesięczne, bez dodatkowych kosztów.

Warto również zapytać się o ubezpieczenie, jego szczegóły i wszelkie koszty z tym związane.

Należy również dowiedzieć się, jakie dokumenty będziemy musieli przedstawić, by móc ubiegać się o kredyt. Niektóre banki wymagają tylko i wyłącznie dowodu osobistego, inne zaś do udzielenia kredytu potrzebują zaświadczenia o osiąganych przed kredytobiorcę dochodach. Często również wymagana jest obecność poręczyciela, jednak nie zawsze. Wiele banków wychodząc naprzeciw klientom, rezygnuje z tej opcji, dzięki czemu zachęca potencjalnych klientów do zaciągnięcia kredytu właśnie w ich placówce.

Przed podpisanie umowy, warto ją oczywiście przeczytać. Bank nie będzie próbował przed nami zataić informacji, jednak bardzo często sami klienci nie do końca orientują się w tym, co podpisują. Dlatego dokładne przeczytanie i zrozumienie umowy jest bardzo ważnym elementem przy zaciąganiu kredytu.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Nieodłącznym elementem związanym z finansami jest oczywiście księgowość. Na pewno każdy z nas już kiedyś słyszał to pojęcie, ponieważ jest ono w dzisiejszym świecie dość bardzo rozpowszechnione, każda firma ma z księgowością coś wspólnego. Księgowość to dział zajmujący się finansami firm, nie mniej jednak takie placówki także są firmami. Księgowością zazwyczaj zajmuje się parę osób […]

Samochód jest dla wielu osób bardzo ważnym elementem życia. Może być potrzebny, na co dzień do pracy jak i spędzania wolnego czasu. W dużej mierze samochód jest nam obecnie w wielu wypadkach do życia niezbędny. W bankach mamy do czynienia ze specjalnymi zobowiązaniami umożliwiającymi kupno wymarzonego samochodu. Mowa tu oczywiście o kredytach na zakup samochodów. […]