Archiwum
Wbrew pozorom zarządzanie finansami domowymi nie jest rzeczą łatwą i na pewno potwierdzi to każda głowa rodziny. Oczywiście jeżeli pieniędzy nam nie brakuje, to ta kwestia nie stanowi najmniejszego problemu, bo na wszystko nam starcza. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie mamy zbyt wielu pieniędzy i wszystkie nasze wydatki musimy dokładnie planować, bo inaczej nie starczyłoby nam do następnej wypłaty. Na pewno życie w takich warunkach jest dość ciężkie, nie mniej jednak wielu Polaków boryka się z takimi problemami, a wtedy i oni muszą stać się ekspertami w dziedzinie finansów. Po pierwsze powinniśmy jasno określić ile mamy pieniędzy. Należy od tej kwoty odliczyć wszystkie kredyty i inne wydatki, na które nie mamy żadnego wpływu, te pieniądze jakby nie należą do nas, musimy je oddać. Pozostała kwota to stan naszego konta, który wystarczyć musi nam na cały, długi miesiąc. Kolejnym krokiem jest opłacenie mieszkania oraz innych opłat, pozostała kwota pieniędzy musi wystarczyć nam na życie. Nie wystarczy kupować jednak tylko jedzenia, trzeba pamiętać, że od czasu do czasu będziemy potrzebować także produktów chemicznych jak na przykład proszek do prania czy też pasta do zębów, a takie wydatki bardzo uszczuplają nasze finanse. Musimy więc nauczyć się planować, bo bez tego nie będziemy w stanie odłożyć żadnych pieniędzy, a przecież moglibyśmy umieścić je na lokacie, dzięki czemu same by na nas zarabiały. Na pewno jest to dobre wyjście, musimy jednak umieć co nieco co miesiąc odłożyć, a dla rodzin wielodzietnych jest to bardzo wielka sztuka. Pamiętajmy także, że znaczny wpływ na nasz stan konta, mogą mieć także wszystkie święta, bo w końcu wiążą się one z koniecznością wydania dodatkowej ilości pieniędzy, wiele rodzin odkłada na nie przez długie miesiące. Finanse to temat dość skomplikowany, jednak żadna głowa rodziny nie jest zmuszona do zagłębiania się w bardziej złożone tematy – wymaga się od niej jedynie tego, aby nauczyła się dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, bo na pewno wyjdzie na to korzyść nie tylko całej rodzinie, ale również ich finansom.

Nikt nie chce jeździć po hiszpańskich sieciach autostrad. Zmuszone są one ogłosić bankructwo.

Hiszpania jest krajem, w którym kryzys ekonomiczny zbiera swoje największe plony. Piąta pod względem wielkości gospodarka Unii Europejskiej jest już praktycznie uzależniona od pomocy Brukseli. W kryzysie znajduje się branża budowlana oraz sektor bankowy. Padają również inne przedsiębiorstwa, które jeszcze jakiś czas temu nie mogły narzekać na brak klientów i na zyski. Jednym z takich przedsiębiorstw jest największa w Europie sieć płatnych autostrad. Hiszpanie w ramach oszczędności nie chcą już jeździć po tych drogach. To sprawia, że długi sieci rosną. Osiem firm, które otrzymały licencje na zarządzanie autostradami nie jest w stanie płacić swoich zobowiązań. One zdecydowały się już na wszczęcie postępowania upadłościowego.

Jak wynika ze statystyk wszystkie długi właścicieli płatnych autostrad w Hiszpanii wynoszą już łącznie cztery miliardy euro. Hiszpańskie władze mają teraz możliwość skorzystania z dwóch scenariuszy. Pierwszy z nich zakłada, że pozwoli w spokoju zbankrutować niewypłacalnym operatorom i pozbawi ich wszelkich otrzymanych koncesji. Innym bardziej drastycznym rozwiązaniem jest wprowadzenie opłat za korzystanie ze wszystkich autostrad oraz drogach szybkiego ruchu. Według pierwszych obliczeń budżet państwa jest w stanie na tym zarobić około czternaście miliardów euro rocznie. Problemem jest jednak reakcja ludzi, którzy nie mają pieniędzy na dodatkowe opłaty. W kraju tym dwadzieścia pięć procent obywateli nie ma pracy. Bankructwo sieci operatorów jest spowodowana niegospodarnością jaka miała miejsce jeszcze kilka lat przez przyjściem pierwszej fali kryzysu. W czas dobrej koniunktury gospodarczej podpisywały ogromne kontrakty na grunty mające iść pod budowę autostrad. W czasie kryzysu trudno im jest spłacać zaciągnięte wcześniej zobowiązania. Stąd też cztero miliardowe zadłużenie, które raczej nie zostanie już uregulowane co do jednego euro. Ostateczną decyzję o dalszych losach operatorów podejmie sąd w Madrycie.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Kiedy potrzebujemy pilnie zastrzyku dodatkowej gotówki, dobrym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy. Kwota takiej pożyczki będzie mniejsza niż kredytu hipotecznego, pomoże jednak w kryzysowej sytuacji. Co należy wiedzieć by nie narazić się na dodatkowe koszta i wybrać najkorzystniejszy kredyt? Trzeba zasięgnąć profesjonalnej informacji na temat oprocentowania kredytu, które może być różne w zależności od oferty banku […]

Nieodłącznym elementem związanym z finansami jest oczywiście księgowość. Na pewno każdy z nas już kiedyś słyszał to pojęcie, ponieważ jest ono w dzisiejszym świecie dość bardzo rozpowszechnione, każda firma ma z księgowością coś wspólnego. Księgowość to dział zajmujący się finansami firm, nie mniej jednak takie placówki także są firmami. Księgowością zazwyczaj zajmuje się parę osób […]