Archiwum
Wbrew pozorom zarządzanie finansami domowymi nie jest rzeczą łatwą i na pewno potwierdzi to każda głowa rodziny. Oczywiście jeżeli pieniędzy nam nie brakuje, to ta kwestia nie stanowi najmniejszego problemu, bo na wszystko nam starcza. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie mamy zbyt wielu pieniędzy i wszystkie nasze wydatki musimy dokładnie planować, bo inaczej nie starczyłoby nam do następnej wypłaty. Na pewno życie w takich warunkach jest dość ciężkie, nie mniej jednak wielu Polaków boryka się z takimi problemami, a wtedy i oni muszą stać się ekspertami w dziedzinie finansów. Po pierwsze powinniśmy jasno określić ile mamy pieniędzy. Należy od tej kwoty odliczyć wszystkie kredyty i inne wydatki, na które nie mamy żadnego wpływu, te pieniądze jakby nie należą do nas, musimy je oddać. Pozostała kwota to stan naszego konta, który wystarczyć musi nam na cały, długi miesiąc. Kolejnym krokiem jest opłacenie mieszkania oraz innych opłat, pozostała kwota pieniędzy musi wystarczyć nam na życie. Nie wystarczy kupować jednak tylko jedzenia, trzeba pamiętać, że od czasu do czasu będziemy potrzebować także produktów chemicznych jak na przykład proszek do prania czy też pasta do zębów, a takie wydatki bardzo uszczuplają nasze finanse. Musimy więc nauczyć się planować, bo bez tego nie będziemy w stanie odłożyć żadnych pieniędzy, a przecież moglibyśmy umieścić je na lokacie, dzięki czemu same by na nas zarabiały. Na pewno jest to dobre wyjście, musimy jednak umieć co nieco co miesiąc odłożyć, a dla rodzin wielodzietnych jest to bardzo wielka sztuka. Pamiętajmy także, że znaczny wpływ na nasz stan konta, mogą mieć także wszystkie święta, bo w końcu wiążą się one z koniecznością wydania dodatkowej ilości pieniędzy, wiele rodzin odkłada na nie przez długie miesiące. Finanse to temat dość skomplikowany, jednak żadna głowa rodziny nie jest zmuszona do zagłębiania się w bardziej złożone tematy – wymaga się od niej jedynie tego, aby nauczyła się dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, bo na pewno wyjdzie na to korzyść nie tylko całej rodzinie, ale również ich finansom.

Oprocentowanie lokat

Zanim zdecyduje się na założenie konta w danej placówce bankowej, warto jest przejrzeć wszystkie oferty, bo na pewno któraś z nich oferuje lepsze warunki, w końcu właśnie po to istnieje konkurencja. Powinniśmy więc zwrócić uwagę nie tylko na koszty związane z prowadzeniem konta, ale także na sprawy taki jak lokaty czy też pożyczki. Chodzi tutaj głównie o ich oprocentowanie, które warto porównać z ofertami innych banków, bo na pewno są takie, mające ofertę o wiele lepszą od danego banku. Nie możemy jednak liczyć na cuda i spodziewać się, że lokaty będą tak samo oprocentowane jak pożyczki, bo po prostu dla banku byłoby to nieopłacalne finansowo i na pewno stałby się on nierentowny. Nie mniej jednak warto zapoznać się z oprocentowaniem lokat, bo na pewno każdy z banków ma dla nas parę ofert. Na pewno zostanie przedstawiona nam propozycja lokaty normalnej, zakładanej na rok, której oprocentowanie będzie dość duże i zapewne dla nas opłacalne, nie mniej jednak założenie takiej lokaty oznacza jedno – nie będziemy mieć dostępu do naszych pieniędzy przez cały czas trwania lokaty. Oczywiście te pieniądze możemy wypłacić, bo nigdy nie wiadomo jaka sytuacja spotka nas w życiu, nie mniej jednak stracimy wtedy całe odsetki, ale i czas – w końcu już przez jakiś czas nasze pieniądze były zamrożone. Kwoty włożonej na taką lokatę nie można zmniejszyć, jest ona stała, aż do samego końca umowy. Na pewno dla wielu z nas jest to wyjście dość niekomfortowe, dlatego powstały także lokaty jednodniowe, które dają nam możliwość ciągłego manewrowania swoimi pieniądzmi, bo odsetki naliczane są tutaj codziennie, a więc codziennie jesteśmy bogatsi o daną kwotę.

Taka lokata jest jednak mniej oprocentowana, bo w końcu nie dajemy bankowi gwarancji, że nasze pieniądze u nich zostaną, dlatego bank musi to niejako na nas odbić. Nie mniej jednak lokata jednodniowa na pewno jest rozwiązaniem lepszy niż gdyby nasze oszczędności leżały bez pożytku na koncie, przecież zawsze uzbiera się na nim przynajmniej parę groszy. Gdy tak podejdziemy do tego tematu, to z całą pewnością przekonamy się do lokat, a powinniśmy to zrobić już dawno, bo już dawno zasilały by one nasz budżet i finanse.

 

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Kredyt na zakup lub też budowę domu jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Wiele osób chcąc wejść w posiadanie własnego domu czy też mieszkania zdaje sobie sprawę z tego, iż nie stać ich na to by sfinansować takową budowę czy też takowy zakup z własnej kieszeni. Na szczęście zawsze można skorzystać z pomocy banków. Jednak, aby otrzymać […]

Leasing, jako bardzo wygodna i nieskomplikowana forma pozyskiwania przedmiotów materialnych, budzi wśród przedsiębiorców coraz większe zainteresowania. Nie dziwi to nikogo, kto zdaje sobie sprawę z tego, jak duże korzyści mogą płynąc z takiego rozwiązania. Nie każdy jednak przedsiębiorca może skorzystać z oferty leasingowej, trzeba bowiem spełniać pewne, wyraźnie określone warunki. Przede wszystkim leasing przeznaczony jest […]