Archiwum
Wbrew pozorom zarządzanie finansami domowymi nie jest rzeczą łatwą i na pewno potwierdzi to każda głowa rodziny. Oczywiście jeżeli pieniędzy nam nie brakuje, to ta kwestia nie stanowi najmniejszego problemu, bo na wszystko nam starcza. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie mamy zbyt wielu pieniędzy i wszystkie nasze wydatki musimy dokładnie planować, bo inaczej nie starczyłoby nam do następnej wypłaty. Na pewno życie w takich warunkach jest dość ciężkie, nie mniej jednak wielu Polaków boryka się z takimi problemami, a wtedy i oni muszą stać się ekspertami w dziedzinie finansów. Po pierwsze powinniśmy jasno określić ile mamy pieniędzy. Należy od tej kwoty odliczyć wszystkie kredyty i inne wydatki, na które nie mamy żadnego wpływu, te pieniądze jakby nie należą do nas, musimy je oddać. Pozostała kwota to stan naszego konta, który wystarczyć musi nam na cały, długi miesiąc. Kolejnym krokiem jest opłacenie mieszkania oraz innych opłat, pozostała kwota pieniędzy musi wystarczyć nam na życie. Nie wystarczy kupować jednak tylko jedzenia, trzeba pamiętać, że od czasu do czasu będziemy potrzebować także produktów chemicznych jak na przykład proszek do prania czy też pasta do zębów, a takie wydatki bardzo uszczuplają nasze finanse. Musimy więc nauczyć się planować, bo bez tego nie będziemy w stanie odłożyć żadnych pieniędzy, a przecież moglibyśmy umieścić je na lokacie, dzięki czemu same by na nas zarabiały. Na pewno jest to dobre wyjście, musimy jednak umieć co nieco co miesiąc odłożyć, a dla rodzin wielodzietnych jest to bardzo wielka sztuka. Pamiętajmy także, że znaczny wpływ na nasz stan konta, mogą mieć także wszystkie święta, bo w końcu wiążą się one z koniecznością wydania dodatkowej ilości pieniędzy, wiele rodzin odkłada na nie przez długie miesiące. Finanse to temat dość skomplikowany, jednak żadna głowa rodziny nie jest zmuszona do zagłębiania się w bardziej złożone tematy – wymaga się od niej jedynie tego, aby nauczyła się dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, bo na pewno wyjdzie na to korzyść nie tylko całej rodzinie, ale również ich finansom.

Płacenie kartą

Na pewno żadnego posiadacza karty kredytowej nie trzeba przekonywać o jej zaletach, bo jest ich po prostu od ogromu. Jedną z jej najważniejszych cech jest możliwości dokonywania płatności dosłownie wszędzie i za wszystko. Karty płatnicze są w tym po prostu niezastąpione, nie musimy już nosić żadnej gotówki przy sobie, bo możemy zapłacić za wszystko tą cienką dyskietką. Ważne jest jednak, aby dobrze znać swój kod pin i na pewno nigdzie go nie zapisywać, bo na takie okazje złodzieje tylko czekają, więc nie możemy dać im takiej satysfakcji. Płacenie kartą nie mniej jednak bardzo się opłaca, bo niektóre banki oferują zlikwidowanie opłaty za posiadanie konta, jeżeli zapłacimy daną kwotę poprzez użycie właśnie karty kredytowej. W ten sposób można więc trochę zaoszczędzić nie mówiąc już o tym, że takie kupowanie jest po prostu o wiele wygodniejsze i szybsze, nie ma też ryzyka, że sprzedawca źle wyda nam resztę – wszystko zostaje dokładnie odjęte od stanu naszego konta.

Nie ma więc mowy o żadnej pomyłce, a o wszystkich naszych wydatkach możemy dowiedzieć się za pomocą konta internetowego, gdzie znajdują się wszystkie informacje o dokonanych przez nas płatnościach, ale także przelewach i wpływach. Mamy więc totalną kontrolę swoich wydatków, nie ma ryzyka, że coś pójdzie nie tak. Dodatkowo zawsze założyć możemy lokatę, która automatycznie zablokuje nam daną kwotę przez co nie zostanie ona użyta podczas płatności kartą – wszystko jest więc zaprojektowane pod nasze potrzeby. Nie trzeba zresztą wspominać o tym, że płacenie kartą jest po prostu wygodne, bo nie musimy posiadać przy sobie w ogóle portfela, ani starannie odliczać dokładnej kwoty podanej na wyświetlaczu kasy sklepowej. Karta kredytowa dokładnie dba więc o nasze finanse, nie ma więc przeszkód do korzystania z jej zalet. W dzisiejszym świecie każdy z nas powinien posiadać konto bankowe, a co za tym idzie i kartę kredytową, bo całkiem możliwe, że w niedalekiej przyszłości pieniądz namacalny całkowicie wyjdzie z użycia, bo zastąpiony zostanie po prostu pieniądzem wirtualnym, który ma o wiele więcej zalet.

 

Tagi: ,

Podobne wpisy

Finanse są tematem dość obszernym, nie mniej jednak obejmują one ogół tematów związanych z pieniądzem, bankami, kartami kredytowymi, inwestycjami, akcjami, emeryturami i rentami. Każdy dział finansów jest inny, trzeba jednak zauważyć jedną rzecz – nasze życie cały czas kręci się wokół pieniądza, a więc z finansami jesteśmy związani na stałe, i czy tego chcemy czy […]

Jedną z podstawowych kwestii związanych z staraniami o kredyt jest ocena zdolności kredytowej. To właśnie na podstawie takowej oceny zdolności kredytowej banki podejmują decyzję o tym czy mogą danej osobie lub też danemu podmiotowi gospodarczemu udzielić kredytu. W takim wypadku warto wiedzieć, co składa się na takową zdolność kredytową i co brane jest pod uwagę […]