Archiwum
Wbrew pozorom zarządzanie finansami domowymi nie jest rzeczą łatwą i na pewno potwierdzi to każda głowa rodziny. Oczywiście jeżeli pieniędzy nam nie brakuje, to ta kwestia nie stanowi najmniejszego problemu, bo na wszystko nam starcza. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie mamy zbyt wielu pieniędzy i wszystkie nasze wydatki musimy dokładnie planować, bo inaczej nie starczyłoby nam do następnej wypłaty. Na pewno życie w takich warunkach jest dość ciężkie, nie mniej jednak wielu Polaków boryka się z takimi problemami, a wtedy i oni muszą stać się ekspertami w dziedzinie finansów. Po pierwsze powinniśmy jasno określić ile mamy pieniędzy. Należy od tej kwoty odliczyć wszystkie kredyty i inne wydatki, na które nie mamy żadnego wpływu, te pieniądze jakby nie należą do nas, musimy je oddać. Pozostała kwota to stan naszego konta, który wystarczyć musi nam na cały, długi miesiąc. Kolejnym krokiem jest opłacenie mieszkania oraz innych opłat, pozostała kwota pieniędzy musi wystarczyć nam na życie. Nie wystarczy kupować jednak tylko jedzenia, trzeba pamiętać, że od czasu do czasu będziemy potrzebować także produktów chemicznych jak na przykład proszek do prania czy też pasta do zębów, a takie wydatki bardzo uszczuplają nasze finanse. Musimy więc nauczyć się planować, bo bez tego nie będziemy w stanie odłożyć żadnych pieniędzy, a przecież moglibyśmy umieścić je na lokacie, dzięki czemu same by na nas zarabiały. Na pewno jest to dobre wyjście, musimy jednak umieć co nieco co miesiąc odłożyć, a dla rodzin wielodzietnych jest to bardzo wielka sztuka. Pamiętajmy także, że znaczny wpływ na nasz stan konta, mogą mieć także wszystkie święta, bo w końcu wiążą się one z koniecznością wydania dodatkowej ilości pieniędzy, wiele rodzin odkłada na nie przez długie miesiące. Finanse to temat dość skomplikowany, jednak żadna głowa rodziny nie jest zmuszona do zagłębiania się w bardziej złożone tematy – wymaga się od niej jedynie tego, aby nauczyła się dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, bo na pewno wyjdzie na to korzyść nie tylko całej rodzinie, ale również ich finansom.

Raty

Z całą pewnością nie każdego z nas stać na zakup większego sprzętu od razu, ciężko po prostu jest nam uzbierać kwotę kilku tysięcy, szczególnie gdy dany sprzęt możemy mieć już wcześniej – wystarczy wziąć go na raty. Na pewno jest to bardzo wygodne wyjście, szczególnie gdy taki kredyt zaciągamy w sklepie, w którym dokonaliśmy zakupy, bo wtedy warunki takiego kredytu są po prostu lepsze, niż gdybyśmy zaciągnęli zwykłą pożyczkę w banku. Raty, które przyjdzie nam spłacać w sklepie na pewno będą mniej oprocentowane możliwe jest także, że dany sklep w ogóle z nich zrezygnuje, co naturalnie dla klienta byłoby wyjściem najlepszym, a przynajmniej najbardziej opłacalnym. Takich sklepów jest jednak mało, więc musimy dobrze przejrzeć ich ofertę jeżeli dbamy o każdy grosz, a jest to przecież prosta droga do poprawienia finansów naszej rodziny.

Raty obecnie otrzymuje się niemalże na wszystko, nie musi więc to być jakaś wygórowana kwota, bo nawet kilkaset złotych. Na pewno rozłożenie płatności na raty jest wyjściem wygodnym, gdy wiemy, że daną pożyczkę będziemy w stanie spłacić, bo zapewniają nam to stałe dochody. Takie raty zazwyczaj nie są zbyt duże, wszystko zależy oczywiście od ich ilości. Musimy więc tak dogadać się ze sprzedawcą, aby spłata danego sprzętu była nam na rękę. Plusem takich zakupów jest fakt, że nie musimy na nic odkładać do przodu, co zapewne zajęłoby nam parę miesięcy, ale wystarczy że weźmiemy kredyt i już daną rzecz mamy w domu i możemy z niej korzystać. Raty nie powinny być dla nas zbyt obciążające, a przynajmniej powinniśmy dbać o to, by takie nie były, bo to w końcu my będziemy je spłacać. Kwestia rat tyczy się nie tylko kredytów na dany sprzęt, ale także zwykłych pożyczek bankowych, te jednak będą już na pewno oprocentowane, ale nikomu nie musimy tłumaczyć się z tego, na jaki cel je bierzemy. Rozłożenie płatności na raty jest więc na pewno dobre dla naszych finansów, bo nie musimy wydawać naraz dużej kwoty, a powoli będziemy dany sprzęt spłacać, co na pewno dla wielu z nas jest o wiele bardziej korzystniejszym wyjściem.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Jak widzimy po tytule naszego artykułu będzie tu mowa o refinansowaniu kredytów długoterminowych. Ogólnie rzecz biorąc refinansowanie sprowadza się do zaciągnięcia kredytu na spłatę już posiadanego kredytu. W tym wypadku należy jednak zauważyć, iż osoba starająca się o udzielenie kredytu na refinansowanie nie może mieć zaległości w przypadku kredytu, który chce refinansować. Dzięki refinansowaniu możemy […]

Nieodłącznym elementem związanym z finansami jest oczywiście księgowość. Na pewno każdy z nas już kiedyś słyszał to pojęcie, ponieważ jest ono w dzisiejszym świecie dość bardzo rozpowszechnione, każda firma ma z księgowością coś wspólnego. Księgowość to dział zajmujący się finansami firm, nie mniej jednak takie placówki także są firmami. Księgowością zazwyczaj zajmuje się parę osób […]