Archiwum
Wbrew pozorom zarządzanie finansami domowymi nie jest rzeczą łatwą i na pewno potwierdzi to każda głowa rodziny. Oczywiście jeżeli pieniędzy nam nie brakuje, to ta kwestia nie stanowi najmniejszego problemu, bo na wszystko nam starcza. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie mamy zbyt wielu pieniędzy i wszystkie nasze wydatki musimy dokładnie planować, bo inaczej nie starczyłoby nam do następnej wypłaty. Na pewno życie w takich warunkach jest dość ciężkie, nie mniej jednak wielu Polaków boryka się z takimi problemami, a wtedy i oni muszą stać się ekspertami w dziedzinie finansów. Po pierwsze powinniśmy jasno określić ile mamy pieniędzy. Należy od tej kwoty odliczyć wszystkie kredyty i inne wydatki, na które nie mamy żadnego wpływu, te pieniądze jakby nie należą do nas, musimy je oddać. Pozostała kwota to stan naszego konta, który wystarczyć musi nam na cały, długi miesiąc. Kolejnym krokiem jest opłacenie mieszkania oraz innych opłat, pozostała kwota pieniędzy musi wystarczyć nam na życie. Nie wystarczy kupować jednak tylko jedzenia, trzeba pamiętać, że od czasu do czasu będziemy potrzebować także produktów chemicznych jak na przykład proszek do prania czy też pasta do zębów, a takie wydatki bardzo uszczuplają nasze finanse. Musimy więc nauczyć się planować, bo bez tego nie będziemy w stanie odłożyć żadnych pieniędzy, a przecież moglibyśmy umieścić je na lokacie, dzięki czemu same by na nas zarabiały. Na pewno jest to dobre wyjście, musimy jednak umieć co nieco co miesiąc odłożyć, a dla rodzin wielodzietnych jest to bardzo wielka sztuka. Pamiętajmy także, że znaczny wpływ na nasz stan konta, mogą mieć także wszystkie święta, bo w końcu wiążą się one z koniecznością wydania dodatkowej ilości pieniędzy, wiele rodzin odkłada na nie przez długie miesiące. Finanse to temat dość skomplikowany, jednak żadna głowa rodziny nie jest zmuszona do zagłębiania się w bardziej złożone tematy – wymaga się od niej jedynie tego, aby nauczyła się dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, bo na pewno wyjdzie na to korzyść nie tylko całej rodzinie, ale również ich finansom.

Szykują się zmiany dotyczące spółek należących do Polskich Kolei Państwowych.

Już niedługo w życie wejdą zmiany, które mogą się okazać rewolucją dla wszystkich spółek wchodzących w skład Polskich Kolei Państwowych. Zmiany, które są przygotowywane mają dawać możliwość ich upadłości, co do tej pory z punktu widzenia prawa było niemożliwe. Obecnie spółki typu PKP Cargo, PKP Intercity oraz Przewozy Regionalne nie mogą być poddane procedurze upadłościowej ponieważ wykonują służbę publiczną co oznacza, że nie można wobec nich stosować takich samych zasad jak wobec spółek komercyjnych. Zmiany dające możliwość upadłości mogą być niejako wymuszone przez działania z zewnątrz.

Od lat zmian w przepisach domaga się na przykład Komisja Europejska. Nieoficjalnie mówi się jednak o tym, że zmiany są proponowane przez ministerstw skarbu, które uważa, ze w ten właśnie sposób możliwe będzie pozbycie się nierentownych spółek, które bardzo często okazują się być balastem dla budżetu państwa, który i tak jest obciążony wieloma innymi wydatkami. Procedura upadłościowa bardzo chętnie zostałaby zastosowana w przypadku Przewozów Regionalnych, które obecnie znajdują się w najgorszej sytuacji jeśli chodzi o finanse. Naciski Komisji Europejskiej są więc jak najbardziej na rękę ekipie rządzącej, która właśnie na Komisję zrzuca odpowiedzialność za konieczność zmian w przepisach. Komisja od lat uważa, że brak możliwości ogłoszenia upadłości jest niezgodny z obowiązującym prawem na terenie całej Unii Europejskiej. Projekt zmian został już według nieoficjalnych informacji zatwierdzony przez szefa kancelarii premiera, Tomasza Arabskiego. Teraz zajmie się nim komitet do spraw konsultacji międzyresortowych. Oznacza to ni mniej ni więcej, że jest szansa na zastosowanie ekspresowej ścieżki legislacyjnej w tym przypadku. Możliwość upadania spółek kolejowych została źle przyjęta przez przedstawicieli związków zawodowych kolejarzy, którzy uważają, że jest to próba pozbycia się odpowiedzialności za przedsiębiorstwa, które rząd doprowadził na skraj bankructwa.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Na pewno żadnego posiadacza karty kredytowej nie trzeba przekonywać o jej zaletach, bo jest ich po prostu od ogromu. Jedną z jej najważniejszych cech jest możliwości dokonywania płatności dosłownie wszędzie i za wszystko. Karty płatnicze są w tym po prostu niezastąpione, nie musimy już nosić żadnej gotówki przy sobie, bo możemy zapłacić za wszystko tą […]

Samochód jest dla wielu osób bardzo ważnym elementem życia. Może być potrzebny, na co dzień do pracy jak i spędzania wolnego czasu. W dużej mierze samochód jest nam obecnie w wielu wypadkach do życia niezbędny. W bankach mamy do czynienia ze specjalnymi zobowiązaniami umożliwiającymi kupno wymarzonego samochodu. Mowa tu oczywiście o kredytach na zakup samochodów. […]