Archiwum
Wbrew pozorom zarządzanie finansami domowymi nie jest rzeczą łatwą i na pewno potwierdzi to każda głowa rodziny. Oczywiście jeżeli pieniędzy nam nie brakuje, to ta kwestia nie stanowi najmniejszego problemu, bo na wszystko nam starcza. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie mamy zbyt wielu pieniędzy i wszystkie nasze wydatki musimy dokładnie planować, bo inaczej nie starczyłoby nam do następnej wypłaty. Na pewno życie w takich warunkach jest dość ciężkie, nie mniej jednak wielu Polaków boryka się z takimi problemami, a wtedy i oni muszą stać się ekspertami w dziedzinie finansów. Po pierwsze powinniśmy jasno określić ile mamy pieniędzy. Należy od tej kwoty odliczyć wszystkie kredyty i inne wydatki, na które nie mamy żadnego wpływu, te pieniądze jakby nie należą do nas, musimy je oddać. Pozostała kwota to stan naszego konta, który wystarczyć musi nam na cały, długi miesiąc. Kolejnym krokiem jest opłacenie mieszkania oraz innych opłat, pozostała kwota pieniędzy musi wystarczyć nam na życie. Nie wystarczy kupować jednak tylko jedzenia, trzeba pamiętać, że od czasu do czasu będziemy potrzebować także produktów chemicznych jak na przykład proszek do prania czy też pasta do zębów, a takie wydatki bardzo uszczuplają nasze finanse. Musimy więc nauczyć się planować, bo bez tego nie będziemy w stanie odłożyć żadnych pieniędzy, a przecież moglibyśmy umieścić je na lokacie, dzięki czemu same by na nas zarabiały. Na pewno jest to dobre wyjście, musimy jednak umieć co nieco co miesiąc odłożyć, a dla rodzin wielodzietnych jest to bardzo wielka sztuka. Pamiętajmy także, że znaczny wpływ na nasz stan konta, mogą mieć także wszystkie święta, bo w końcu wiążą się one z koniecznością wydania dodatkowej ilości pieniędzy, wiele rodzin odkłada na nie przez długie miesiące. Finanse to temat dość skomplikowany, jednak żadna głowa rodziny nie jest zmuszona do zagłębiania się w bardziej złożone tematy – wymaga się od niej jedynie tego, aby nauczyła się dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, bo na pewno wyjdzie na to korzyść nie tylko całej rodzinie, ale również ich finansom.

Władimir Putin i jego współpracownicy przekonują się do gazu łupkowego.

Prezydent Rosji, Władimir Putin oraz jego najważniejsi współpracownicy zaczynają dostrzegać siłę gazu łupkowego. Bardzo prawdopodobne jest nawet to, że rosyjski potentat gazowy, Gazprom zajmie się w niedługim czasie ich wydobywaniem. Mimo wszystko w dalszym ciągu Moskwa w pewnych względach zachowuje się irracjonalnie. W jednym momencie sama decyduje się o jego wydobywania by nazajutrz mówić, że są one zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Decyzja o wydobywaniu gazu łupkowego jest wielką zmianą od czasu ostatniej rady dyrektorów Gazpromu, która miała miejsce dwa lata temu. Wtedy oficjalne stanowisko na temat gazu łupkowego było bardzo stanowcze. Stwierdzono wtedy, że Rosja nie musi wydobywać gazu gorszej jakości, ponieważ ma pod dostatkiem wiele gazu naturalnego, którego pozyskiwanie jest znacznie tańsze i wymaga zaangażowania standardowych technologii.

Dodatkowo rosyjskie władze sprzeciwiają się degradacji środowiska naturalnego, które jest dla nich najważniejsze. Teraz na terenie Zachodniej Syberii dojdzie do pilotażowego programu wydobywania gazu łupkowego. Jeżeli wyniki wypadną obiecująco bardzo prawdopodobne jest to, że program będzie rozwijany i to zdecydowanie na większą skalę. Gazprom zamierza również trzymać rękę na pulsie w innych krajach. Obecnie bardzo dokładnie monitorowane są postępy w tej dziedzinie Stanów Zjednoczonych, które są uznawane za największego beneficjenta gazu pozyskiwanego z łupków. Interesy Gazprom zamierza prowadzić w Polsce, która również zamierza poważniej zaangażować się w tego rodzaju przedsięwzięcia. Rosyjskie władze bardzo obawiają się tego, że jeżeli Polska stanie się bardziej niezależna i tym sposobem nie będzie potrzebowała drogiego gazu z Rosji. Polska na chwilę obecną płaci największe stawki jeżeli chodzi o jeden metr sześcienny gazu sprowadzanego zza naszej wschodniej granicy. Gazpromowi nie podoba się także plan budowy gazoportu w Świnoujściu, który ma celu dywersyfikację źródeł dostaw za pomocą transportów morskich.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Gdy wpłacamy nasze pieniądze na konto bankowe, to nasz pieniądz namacalny, od razu staje się pieniądzem wirtualnym. To oznacza tylko tyle, że mamy go widocznego na poglądzie stanu naszego konta, a nie trzymamy go w ręku. Jednak dla samego banku oznacza to o wiele więcej. Za pomocą zaciągania pożyczek oraz zysku z lokat, mogą oni […]

Banki są instytucjami, które dość bardzo ułatwiły nasze życie, pozwoliły nam na zarządzanie finansami w o wiele łatwiejszy sposób. To właśnie dzięki nim nie musimy nosić pieniędzy przy sobie, bo wystarczy nam do uiszczenia opłaty karta bankowa, z której korzystanie bardzo często jest bezpłatne. Na polskim rynku istnieje bardzo wiele banków, jednak rolę wiodącą ma […]