Archiwum
Wbrew pozorom zarządzanie finansami domowymi nie jest rzeczą łatwą i na pewno potwierdzi to każda głowa rodziny. Oczywiście jeżeli pieniędzy nam nie brakuje, to ta kwestia nie stanowi najmniejszego problemu, bo na wszystko nam starcza. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie mamy zbyt wielu pieniędzy i wszystkie nasze wydatki musimy dokładnie planować, bo inaczej nie starczyłoby nam do następnej wypłaty. Na pewno życie w takich warunkach jest dość ciężkie, nie mniej jednak wielu Polaków boryka się z takimi problemami, a wtedy i oni muszą stać się ekspertami w dziedzinie finansów. Po pierwsze powinniśmy jasno określić ile mamy pieniędzy. Należy od tej kwoty odliczyć wszystkie kredyty i inne wydatki, na które nie mamy żadnego wpływu, te pieniądze jakby nie należą do nas, musimy je oddać. Pozostała kwota to stan naszego konta, który wystarczyć musi nam na cały, długi miesiąc. Kolejnym krokiem jest opłacenie mieszkania oraz innych opłat, pozostała kwota pieniędzy musi wystarczyć nam na życie. Nie wystarczy kupować jednak tylko jedzenia, trzeba pamiętać, że od czasu do czasu będziemy potrzebować także produktów chemicznych jak na przykład proszek do prania czy też pasta do zębów, a takie wydatki bardzo uszczuplają nasze finanse. Musimy więc nauczyć się planować, bo bez tego nie będziemy w stanie odłożyć żadnych pieniędzy, a przecież moglibyśmy umieścić je na lokacie, dzięki czemu same by na nas zarabiały. Na pewno jest to dobre wyjście, musimy jednak umieć co nieco co miesiąc odłożyć, a dla rodzin wielodzietnych jest to bardzo wielka sztuka. Pamiętajmy także, że znaczny wpływ na nasz stan konta, mogą mieć także wszystkie święta, bo w końcu wiążą się one z koniecznością wydania dodatkowej ilości pieniędzy, wiele rodzin odkłada na nie przez długie miesiące. Finanse to temat dość skomplikowany, jednak żadna głowa rodziny nie jest zmuszona do zagłębiania się w bardziej złożone tematy – wymaga się od niej jedynie tego, aby nauczyła się dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, bo na pewno wyjdzie na to korzyść nie tylko całej rodzinie, ale również ich finansom.

Zalety IKE

Wiele osób obawia się o swoją przyszłość. Dokładnie, zastanawiają się, jak będą wyglądać ich finanse, gdy przejdą już na emeryturę. Zadają sobie pytanie, czy skromna emerytura państwowa pozwoli im na zaspokojenie chociażby podstawowych potrzeb, nie mówiąc już o fanaberiach typu wakacyjny wyjazd nad Bałtyk? Przyszłość zazwyczaj nie jaki im się w wesołych barwach. W związku z tym, wiele osób decyduje się nie bazować jedynie na tym, co oferuje im Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale postanawia odkładać środki samemu, w ramach tak zwanego III filaru.

III filar, czy Indywidualne Konto Emerytalne, jest filarem emerytalnym. Nie jest świadczeniem obowiązkowym, a fakultatywnym, na które decyduje się coraz więcej osób. IKE może być prowadzone przeze wiele podmiotów, do których należą banki, fundusze inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń i podmioty, które prowadzą działalność maklerską. Żeby móc założyć tego typu konto u jednego ze wskazanych podmiotów, trzeba spełnić podstawowe warunki, do których należą ukończenie szesnastego roku życia, mieszkanie na terytorium Polski oraz płacenie podatków dochodowych w Polsce. Co jest istotne przede wszystkim, to cechy konta i przywileje, jakie dane są oszczędzającym. Na tym koncie emerytalnym odkładane są ustalane przez nas środki. Co jest najistotniejsze, środki te są zwolnione od podatku od zysków kapitałowych. Systematyczne odkładanie swoich zaskórniaków na koncie pozwala zgromadzić naprawdę wysoką sumę, którą będzie można spożytkowana emeryturze. To również jest jeden z elementów konta, ponieważ wypłata środków następuje dopiero w momencie nabycia praw emerytalnych przed podmiot lub ukończenia przez niego 60 roku życia. Oczywiście, istnieje możliwość wypłacenia środków pieniężnych przed tym czasem, jednak na pewno nie będzie ona satysfakcjonująca dla oszczędzającego. Dlaczego? Ponieważ w takim wypadku, środki zostają każdorazowo pomniejszone o wspomniany wyżej podatek od zysków kapitałowych, który wynosi bagatela aż 19%. Zabieg ten stosowany jest celem zabezpieczenia kredytu.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Gdy założyliśmy już odpowiednie dla nas konto bankowe i otrzymaliśmy kartę płatniczą, warto jest dowiedzieć się co nieco o jej zaletach. Służą one nie tylko do płacenia za zakupy czy też usługi, ale również do wypłacania pieniędzy z bankomatów. Bankomaty obecnie znajdują się dosłownie wszędzie, ale zawsze uważajmy z jakiego bankomatu wypłacamy pieniądze, najlepiej gdy […]

Życie nie zawsze bywa łatwe i nieraz sytuacja materialna naszej rodziny zmusza nas do zaciągnięcia kredytu. Na pewno dla osób, które żyły na dość wysokim poziomie jest to bardzo trudna decyzja, bo im szczególnie ciężko jest zabiegać o pieniądze inny. Musimy jednak wyzbyć się takiego wstydu, w końcu bank nie daje ich nam za darmo, […]